Protezler Sorular Cevaplar

Yayınlanma Tarİhİ: 09 Ekim 2015

Ön dişlerimde kaplama ile dişeti hizasında koyu renk bir çizgi var? Ne yapılabilir?

Metal destekli porselen kuron protezlerinde dişeti- kuron uyumsuzluğunda ya da dişetinin zamanla çekilmesine bağlı olarak metal alt yapının rengi koyu renk çizgi olarak görülebilir. Bunun için tam seramik kuronlar (zircon, empress vb.) tercih edilebilir.

 

Ağzımda köprü protezi var. Fırçalama dışında yapmam gereken bir temizlik var mıdır?

Köprü protezlerini yalnızca günde iki defa fırçalamamız yeterli olmayacaktır. Mutlaka ara yüz temizleyicileri kullanılmalıdır. Köprü protezinin yalnız etrafını değil, altını ve doğal dişlerle olan bağlantı bölgelerini de temizlemek gerekir. Köprü altı bölgeler için özel hazırlanmış diş ipleri veya özel fırçalar kullanılabilir.

 

 

Hareketli protezlerime ne kadar zamanda alışacağım?

Diş protezlerine alışmak için belirli bir zaman gerekir ve bu hastadan hastaya göre değişir. Protez ne kadar başarılı yapılmış olursa olsun, dil, yanak ve dudaklar protezi yerinde tutmayı öğreninceye kadar bir süre geçecektir. Bu süre içinde vuruk dediğimiz küçük tahrişler ve acıtan bölgeler olabilir. Kontrollerde bu bölgeler düzeltilecektir.

 

Hareketli protez kullanmak istemiyorum, ne yapılabilir?

Hareketli protez kullanamayan hastalarda, kemik seviyesi yeterli ise uygun sayıda implant yerleştirilerek sabit protezler yapılabilir.

 

Hareketli protezlerimi nasıl temizleyeceğim?

     Protezler de tıpkı doğal dişler gibi her gün fırçalanmalıdır. Protezler için özel hazırlanmış fırçalar ve sabun kullanılabilir. Bunun dışında hekiminizin önereceği sıklıkta protez temizleyicilerinden de yararlanabilirsiniz. Protez temizliği için çamaşır suyu kullanılmaz. Protezlerin temizliğinin yanı sıra ağız içi dokuların ve dilin fırçalanması da ağız sağlığınız için gereklidir.

 

Bölümlü protezlerimdeki kancalar estetik olarak beni rahatsız ediyor, ne yapılabilir?

Hassas bağlantılı protezler (çıt çıtlı protez) klasik bölümlü protezlere bir alternatiftir.