20 yaş dişleri

Yayınlanma Tarİhİ: 17 Eylül 2015

20 yaş dişleri neden önemli?

 

Ağzında 20 yaş dişi sürmemiş herkes bu dişlerin gömük kalmış olabileceğinden şüphelenmeli ve mutlaka bir diş hekimine başvurmalıdır. Genellikle genetik olarak anneden ufak çene yapısı, babadan iri dişlerin alınması sonucunda 20 yaş dişleri sıklıkla gömük kalmaktadır. Ağız içindeki tüm dişler ve komşu anatomik bölgeler hakkında hekime genel bilgi veren bir panoramik rontgen alınarak, ağızda gömük 20 yaş dişlerinin teşhisi konabilir. Uzun yıllar teşhis edilmeyen gömük dişler, çene kemiğinde kist oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle ağzında sürmemiş eksik dişleri bulunan herkesin en azından bir kere panoramik rontgen çektirmesi gerekmektedir.

 

20 yaş dişleri neden çekilmeli?

 

Gömük kalan 20 yaş dişleri, sürebilmek için öndeki dişe baskı yaparak zamanla o dişe baskı yaptığı bölgede diş çürüğüne, öne doğru uyguladığı baskı sonucunda ön dişlerde çapraşıklığa neden olur. Tam sürmemiş yarı gömük 20 yaş dişlerinin hastalara verdiği en büyük sıkıntı, o bölgenin iyi temizlenememesi sonucunda oluşan abselerdir. Zaman zaman gömük dişler sürecek yer bulamadıkları için, muntazam diş dizisinden uzak, yanağa doğru, dil tarafına doğru sürerek, yanağı ve dili tahriş edebilir. Bu durumlarda 20 yaş dişlerinin çekimi gerekmektedir.

 

Tüm 20 yaş dişleri çekilmeli mi?

 

Ağızda tamamen sürmüş ve oklüzyonda olan (alt-üst diş kapanışı olan), o bölgenin fırçalanması ile ilgili bir problemi olmayan hastalarda 20 yaş dişlerinin çekimi gereksizdir ya da çene kemiği içinde derinde gömük olan, hastaya hiçbir ağrı şikayeti vermeyen, çevresi tamamen sağlam kemikle örtülü 20 yaş dişlerinin çekimi ertelenebilir. Bu tür vakalardan düzenli olarak (senelik) panoramik rontgen alınarak gömük dişin durumu kontrol edilmelidir. En ufak bir ağrı şikayetinde de müdahale etmek gerekebilir.

 

Gömük 20 yaş diş çekimi ağrılı bir işlem mi?

 

Gömük 20 yaş diş çekimi, lokal anestezi altında muayenehane şartlarında yapılan, hastanın normal diş çekimine göre daha farklı bir şey hissetmediği sadece bir miktar daha uzun süren (yarım – bir saat) bir işlemdir. İşlem sırasında diş çekiminde olduğu gibi sadece çeneye gelen baskılar hissedilir ama herhangi bir ağrı olmaz.

 

Çekim sonrası ağrım olur mu?

 

Cerrahi çekim sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlara dikkat edildiği sürece, işlem sonrasında herhangi bir sıkıntı oluşmayacaktır. Dikkat edilmesi gereken noktalar:

 

  • Çekim sonrası kanamanın durması için ağız içine tampon denilen pamuklar yerleştirilir. Bunun en az 1 saat dişler arasında sıkılı tutulması gerekmektedir.
  • Yine herhangi bir kanama problemi yaşamamak için tampon atıldıktan sonra, işlem günü boyunca sıcak çay, kahve, çorba gibi gıdalardan uzak durmak, mümkün olduğunca ılık ya da soğuk beslenmek uygundur.
  • Uyusukluk hissi tamamen gecmeden birseyler yemek sakincalidir. Farkinda olmadan uyusuk taraftaki yanak, dudak travmatize olabilir. Bu nedenle uyusukluk gecene kadar birsey yenmemelidir.
  • İşlem günü tükürmek yasaktır. Ağızdaki biriken tükürüğün tükürülmesi çekim yerinde oluşan pıhtıyı bozduğu için, tükürmek yerine yutkunmak daha doğru olacaktır. Sızıntı halinde gelen kanamanın rahatsız ettiği durumlarda, tamponu ağızda tutma süresi uzatılabilir. Aynı nedenlerle çekim günü diş fırçalamak da uygun değildir. Fakat çekimi takibeden ikinci günden itibaren dişler muntazam fırçalanmaya başlanmalı, çekim yapılan taraf da muhakkak yumuşak bir şekilde fırçalanmalıdır.
  • Sigara ve alkol kullanımı sakıncalıdır.
  • Hekimin uygun gördüğü antibiyotik, ağrı kesici ve gargaralar, uygun şekilde kullanıldığı sürece herhangi bir ağrı oluşmaz.
  • Özellikle kemikiçinde gömük kalmış 20 yaş dişlerinin çekimini takiben, çekimin ertesi günü, yanak bölgesinde bir miktar şişlik oluşur, bu şişlik ikinci gün bir miktar daha artar, üçüncü günden itibaren azalmaya başlar. Bu şişlik iyileşme döneminde kemiğin verdiği bir cevaptır. Bunu minimuma indirmek için, çekim günü akşama kadar 15 dakikalık aralıklarla yanak bölgesine buz kompres uygulanır. Bu şekilde oluşacak ödem de minimuma indirgenebilir.
  • Çekim sonrası eğer dikiş atılmışsa, bir hafta sonra dikişler alınacaktır.

 

20 yaş dişlerinin çekiminin bana herhangi bir zararı olabilir mi?

 

20 yaş dişleri genelde çenede yer bulamadığı için yanağa ve dile doğru sürerek çiğnemeye katılmadıklarından, ulaşılması zor bölgelerde oldukları için iyi fırçalayamama sonucunda ağız hijyenini tehlikeye soktuklarından çekimlerinin hastaya zarardan çok faydası olur. Fakat bazı ileri vakalarda, aşırı gömük 20 yaş dişlerinin çekimi sırasında çene kemiğinde kırık oluşabilir, çekim sonrası dudakta uyuşukluk hissi kalabilir. Bu nedenlerle bu çekimlerin gerekli önlemler alınarak, muhakkak çene cerrahisi uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir.